Kürkçü: Cemaat’in Hangi “İşleri” Gerçekleştirildi?

HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Başbakan Erdoğan’a sordu: Erdoğan Başbakan olduğundan bu yana kamu imkan ve kaynaklarıyla “Cemaat”in talep ettiği hangi iş ve işlemler gerçekleştirildi?

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergesinde Cemaat’i sordu.

ertugrul kurkcu genel kurul 4Kürkçü verdiği soru önergesinde, Başbakan Erdoğan’ın üniversiteye hazırlık dershanelerinin kapatılması konusunda dört gün önce yaptığı açıklamayı hatırlattı:

“‘Bir gece baskını ile düzenleme yapılacak’ ifadesi hakikaten hiç şık değildir. Bir tasarıyı parlamentoya getirirsiniz veya bir önerge verilir, bu başlığı atarsın. Ama hiç böyle bir şey gündemde yokken, kalkıp da bu söylenirse bu bir iftira olur. Böyle bir fitneye niye fırsat veriyoruz? Bize yakışmaz. Dört dörtlük bir iftira, yalan. Eğer Cemaat olarak değerlendirilecekse, Cemaat’in mensupları, en ileri gelenleri bugüne kadar Tayyip Erdoğan’a ne getirdiler de Tayyip Erdoğan bunu geri gönderdi? Üniversitelerin hazırlanması, üniversitelerin verilmesi ile ilgili adımlardan tutunuz da birçok faaliyete yönelik yapabileceğimiz ne varsa bunları yaptık. Benden geri dönen hiçbir şey yoktur. Buna Rabbim şahittir.”

AKP Genel Başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş da aynı konuyla ilgili, “Sayın başbakanımız da haklı olarak dünyanın her yerinde Cemaat mensubu kardeşlerimizin yapmış olduğu bütün çalışmaların önünü açmıştır, bir engel koyulması mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Soru önergesinde, bugün Taraf gazetesinde yer alan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararıyla ilgili habere de atıf yapıldı:

“Bugün basına yansıyan haberlerde, 25 Ağustos 2004 tarihinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nun aldığı 481 sayılı karara göre Türkiye’deki Nurculuk Faaliyetleri ve Fetullah Gülen konusu ile ilgili olarak ‘yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine karşı bir eylem planı hazırlanması uygun görülmüş ve bu konudaki tavsiye kararının Hükümete bildirilmesine karar verilmiştir’ ifadeleri yer aldı ve söz konusu kararın altında Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan sıfatıyla imzası bulunduğu iddia edildi.”

“Ayrıcalıkları nasıl açıklarsınız?”

Ertuğrul Kürkçü, bu bilgilerin ışığında ağağıdaki soruların Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanmasını istedi:

* Hükümetten ve Başbakandan doğrudan doğruya istemde bulunabilen “Cemaat” bir tüzel ya da özel kişilik midir? Kimler aracılığıyla temsil edilir? Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğundan bu yana kamu kaynaklarının ve kamu imkanlarının tahsisi için kendisine giden Cemaat mensupları ve ileri gelenleri kimlerdir?

* “Cemaat” adına Başbakan’dan bugüne kadar hangi taleplerde bulunulmuştur?

* “Cemaat” mensupları ve ileri gelenleri Başbakan’a taleplerini hangi resmi/idari kanal üzerinden ve hangi resmi sıfatla sunmuşlardır?

* AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açıklamasında yer alan “Cemaat mensubu kardeşlerimizin yapmış olduğu bütün çalışmaların önünü açmıştır” ifadesinde kastedilen “bütün çalışmalar” nelerdir?

* Başbakandan kendi ifadesiyle  “dönen hiçbir şey” olmadığına göre, Sayın Erdoğan Başbakan olduğundan bu yana kamu imkan ve kaynaklarıyla “cemaat”in talep ettiği hangi iş ve işlemler gerçekleştirilmiştir?

* “Cemaat” dışında talepleri bu şekilde karşılanan başka kimler vardır? Anayasanın “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz” hükmünü kayıt altına alan 10. Maddesi karşısında “Cemaat”e tanınan ayrıcalıklar nasıl açıklanabilir?

* Yukarıda sunulan MGK’nın 481 sayılı kararında ifade edilen “Cemaat faaliyetlerine karşı yapılacak eylem planı”nda Başbakan’ın imzası var mı?