Kürkçü:Çok Geç Olmadan İmralı’ya Gitmeliyiz!

İnsan Hakları Komisyonu olarak İmralı Cezaevi’ne gidip Öcalan ile görüşmek için başvuru yapan Kürkçü, açlık grevleriyle ilgili çözüm konusunda bunun en önemli adım olacağını ifade etti.

Bolu Cezaevi’nde açlık grevi yapan tutsaklarla görüşen , Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşulan Cezaevleri Alt Komisyonu’nun BDP’li üyesi Ertuğrul Kürkçü, yaptıkları ziyarette tutsaklarda ciddi sorunlar olduğunu gördüklerini belirterek, “Tutsaklar bize Erdoğan bizi ölüm orucuna davet ediyor ama o söyledi diye girmeyeceğiz gerekli görürsek onu da yaparız dediler” diye kaydetti. Kürkçü ayrıca komisyona İmralı’ya gitme çağrısı yaptı.

 

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşulan Cezaevleri Alt Komisyonu’nun dün Bolu Cezaevi’nde bulunan ve açlık grevinde olan tutsakları ziyaretine ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Kürkçü, Ayhan Sefer Üstün’ün açıklamalarını dinlediğini belirterek, “Bunlarla hem fikir değilim. Bunların gerçeğe tam uygun olmadığını düşünüyorum. Bizim gittiğimiz Bolu’da 2 cezaevi var. Birisi F diğeri E tipi. F tipinde 19 tutsak açlık grevi yapıyor. Bunardan 10’u 50 gündür 9’u ise 17 gündür açlık grevindeler. Hükümlülerin hepsiyle görüşemedik. Eylemciler eylemi gönüllü olarak yaptıklarını söylediler” dedi. “AKP’li üyelerin açlık grevleri yerine demokratik tartışma yapmaları gerektiğini söylediler. Ancak eylemciler bunun yapılacağı ortamın olmadığını belirterek taleplerini sıraladılar” diyen Kürkçü, taleplerin yerine getirilmemesi durumunda grevin devam edeceğinin vurgulandığını belirtti.

 

Komisyon başkanına eleştiri

Adalet Bakanlığı’nın Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını çürüttüğünü belirten Kürkçü, “Komisyon Başkan Üstün ‘açlık grevini yapanların sizden bizden farkı yok’ dediğini öğrendik. Bunu çok talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. Bu insanlar evet ölüm döşeğinde değiller ama son derece yorgun ve halsiz oldukları gözden kaçmıyor. Baş dönmesi, sesten tedirgin olma ve sıvı almada zorlanma yönünde beyanlar var. Bunlar gördük. Konuşurken yoruluyorlardı ve elleri titriyordu. Sağlıklı bir biçimde görüşmeleri sürdüremediler. Ancak kararlılıkları yerindeydi” diye kaydetti. Kürkçü, cezaevinde hiçbir doktor denetiminin olmadığını gördüklerini belirterek, “Yetkililerin sağlık durumları konusunda bilgisi yok. Orada kayıt tutulmadığını gördük. Grevde olanların sadece nabızları ölçülmüş ama kilo kaybı kayda bağlanmamış. Sadece 2 kere tartım yapılmış. Bunlara bakınca da büyük kilo kayıpları olduğunu görüyoruz. O yüzden ‘bizim gibiler’ ifadesi hiç gerçekçi değildir” ifadesini kullandı.

 

‘Erdoğan’ın sözleri infial yaratmış’

Açlık grevlerinin olup, olmadığı hakkında konuşmak zorunda kaldıklarını belirten Kürkçü, “Bu yaklaşım son derece risklidir. Başbakan Erdoğan’ın konuşmaları grevcilerde infial yaratmış. Hayatlarını ortaya koyarak sürdürdükleri mücadele karşısında bununla karşılaşmalarını kendilerini incittiğini söylediler. Bu cezaevinde kalanlar çok uzun yıllardır cezaevindeler. Bir tanesi 62 yaşında ve 30 yaşından beri cezaevinde olan bir kişidir. Geçmişte de açlık grevi deneyimleri var. Erdoğan’ın kendilerini ölüm orucuna davet ettiğini ancak o dediği için bunu yapmayacaklarını kendilerinin uygun görmesi durumunda bunu da yapacaklarını söylediler” dedi. Kürkçü, açlık grevinde bulunanların talepler konusunda geri adım atmayacağını belirttiğini söyleyerek, “AKP’li üyeler ‘çözüm nerede’ diye sorduğunda ise Öcalan’ı gösterdiler” diye kaydetti. Cezaevi yönetimi onlara B12 vitamini veriyor ancak onlar B1 vitamini istiyorlar. Onlar da şimdilik bununla ilgili sorun çıkartmadıklarını söylüyor” ifadesini kullandı.

 

‘Komisyon İmralı’ya gitsin’

Açlık grevi yapan tutsaklara müdahale konusunda hükümeti uyaran Kürkçü, Malta Bildirgesi’ni hatırlattı. Kürkçü, “Ölüm riskini açıkça ifade ediyoruz. Taleplerin muhatabına taleplere anlayışla yaklaşmaları önerisini sunuyoruz. Ölüme adım adım yaklaşılıyor. Hükümetin başının izlediği siyaset bu süreci hızlandırıyor. Komisyona bir dilekçe verdim ve komisyonun inisiyatif alarak İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan ile görüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki talebi 15 Haziran’da yapmıştım. 3 Temmuz’da tekrar yineledim ama daha cevap almadım. O dönem bu talep karşılansaydı belki şimdi bu süreç yaşanmayacaktı” dedi. “Bence sorunun kaynağına gitmeliyiz” diyen Kürkçü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin ortaya çıkartılması durumunda açlık grevleriyle ilgili bir sonuç oluşacağını söyledi. Kürkçü, “Talebimi buradan yine yeniliyorum. Çok geç olmadan bunu yapalım ve İmralı’da olanları kendi gözlerimizle görelim” dedi.

 

‘AKP’liler cezaevindekilere ‘silahları bırakın çağrısı yapın’ dediler’

Kürkçü açıklamasının ardından ise basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kürkçü, “Görüşmelerde AKP’li üyelerle ilgili tutsakların herhangi bir reaksiyon göstermediğini. Başbakan Erdoğan’ı sert bir şekilde eleştirdiler. AKP’li üyeler cevap vermek istediği ama öyle sert bir tartışma yaşanmadı. AKP’li vekiller ‘silahları bırakın çağrısı yapın’ dediler. Onlar ise kendilerinin silahı olmadığını bunu Kandil ile görüşmelerini söylediler” dedi.