Kürkçü:Türkiye’de ifade özgürlüğünün karnesi sorunlu!

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) kabul edilen ”Avrupa’da Basın Özgürlüğünün Durumu” Raporu’nda Türkiye’ye yönelik sert ifadelerin yer aldığını söyledi.

 

dosyaKürkçü, TBBM’de düzenlediği basın toplantısında, AKPM Raporu’nun sadece Türkiye’yi değil, 14 ülkedeki durumu kapsadığını, üçte birinin Türkiye’deki ihlalleri içerdiğini kaydetti. Türkiye’nin 12 üyeyle AKPM’de temsil edildiğine, 4 siyasi partinin ait olduğu politik gruplara göre yer aldığına işaret eden Kürkçü, oylamaların da gruplardaki tartışmalara göre şekillendiğini belirtti.

 

Raporun kabul edildiğini, içinde sert gözlemlerin yer aldığını anlatan Kürkçü, ”Raporda, Türkiye’de Terörle Mücadele Kanunu’ndan (TMK) doğan kısıtlılıklar, gazetecilerin uğradığı kötü muamele, Hrant Dink suikastının arkasındaki örgütün ortaya çıkarılmadığı, TMK ve TCK nedeniyle ifade özgürlüğüne getirilen engellere dikkat çekildi. Bunun yanı sıra Rusya, İtalya, Hırvatistan, İngiltere gibi ülkeler de raporda kendilerine uygun yerleri buldu” dedi.

 

Raporun kabul edildiğini ancak Hükümetlere yaptırım içermesi için katılanların üçte iki oyunu alması gereken tavsiye metninin geçmediğini ifade eden Kürkçü, şöyle konuştu:

 

”Raporun kendisi son derece sert ve yeteri kadar olguya dayanıyor. Rapor rafa kalkmış değil, Avrupa Konseyi gündeminde Türkiye ve diğer ülkelerle ilgili yerini koruyacak. Ayrıca, diğer uluslararası kurumların da referansı olacak. Türkiye’nin, özellikle iktidar partisi milletvekillerinin rapora karşı savunması, hapiste gazeteci sayısının doğru olmadığı, hepsinin katil olduğu yönündeydi.

 

Bu utanç verici bir şey. Ocak ayında 68 gazeteci ve 29 dağıtımcı cezaevine girdi. İlginç olan; gazeteci ve dağıtımcıların tamamı TMK ve TCK kapsamında örgüt bağlantılı olarak hapiste bulunuyor. Hükümet’in savunması bunların birer terörist olduğu… Oysa TMK, 4. Yargı Paketi’nde değişmeyi bekliyor.

 

Uluslararası kuruluşların gündeminde, gazetecilerin hangi maddelerden yargılandıkları değil, gazeteci olup olmadığıdır. Türkiye’nin ifade özgürlüğü karnesinin sorunlu olduğunu sadece AKPM söylemiyor. AGİT raporunda da Türkiye, ihlaller bakımından birinci sırada yer alıyor. AKPM’nin Raporu’nda ihlalle suçlanan ülkelerin listesi ile AİHM’e kendi yurttaşları tarafından en çok şikayet edilen ülkeler listesi aynı. Listede birinci sırada Rusya, ikinci sırada Türkiye var; İtalya, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan şeklinde devam ediyor.”

 

İnsan Hakları Komisyonu olarak ziyaret ettikleri Yeni Şakran Cezaevi’nde mahkumlara yönelik sistematik taciz yapıldığını öne süren Kürkcü, kendisiyle birlikte incelemelerde bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın açıklamalarında ise yaşananları münferit olarak tanımladığını söyledi.

 

Hamza Dağ’ın cezaevinde yaşananları yalanlama çabası içinde olduğunu ileri süren Kürkcü şunları söyledi: “Ben mahkumlara mobbing yapıldığını söylemiştim. Hamza Dağ ise cezaevinde işkence olmadığını, genel şiddet olaylarının görülmediğini söylemiş. Bize orada mahkumlar yaşadıklarını anlattı. Bizim inceleme heyeti olarak mahkumların tarafından bakmamız lazım. Çünkü mahkumlar da halk ve bizler onların temsilcileriyiz. Cezaevi görevlilerinin temsilcisi değiliz. Bu şekilde cezaevi incelemesi yapılmaz. Kralın çıplak olduğunu kimse gizleyemez. Hamza Dağ hükümet partisinden olmasının dezavantajını yaşıyor.”