Kürt Göçmenler, Siyasi Fikirlerini Sınırdışında mı Bıraksınlar?

Kürkçü Avrupa Konseyi’nin düzenlediği Dünya Demokrasi Forumu’ndaki göç ve popülizm panelinde sordu: Avrupa dışından gelen göçmenler buraya gelirken politik aidiyetlerini ve düşüncelerini dışarıda bırakarak mı gelecekler yoksa Avrupa’nın bir parçası olarak bütün Avrupa yurttaşlarının yararalandığı hak ve özgürlüklerden de yararlanacaklar mı? 

Türkiye parlamentosunda milletvekiliyim ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin de üyesiyim.
Dün Avrupa Konseyi genel sekreteri Jagland ile Türkiye’deki ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu Meclis binası önünde süregiden nöbet üzerine karşılıklı fikir beyan ettiler. Dışarıda nöbet tutanlar Kürt göçmenler ve hapisteki liderleri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritinin kırılması amacıyla kampanya yapıyorlar. Hem Kılıçdaroğlu hem Jagland onların varlığının “rahatsız edici” olduğunu söyledi.
Şimdi sormak istiyorum, Avrupa dışından gelen göçmenler buraya gelirken politik aidiyetlerini ve düşüncelerini dışarıda bırakarak mı gelecekler yoksa Avrupanın bir parçası olarak bütün Avrupa yurttaşlarının yararalandığı hak ve özgürlüklerden de yararlanacaklar mı? Jagland ve Kılıçdaroğlu eğer dışarıdakiler Fransa ya da Almanya yurttaşı olsaydı sizce aynı tepkiyi yine gösterirler miydi? Asıl bu çifte standartın kendisi rahatsızlık verici ve bunu Genel Sekreterin ağzından duymak üzücü. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim .