Kütahya’daki linç girişimi için soru önergesi

Ertuğrul Kürkçü, Kütahya Emet’te iki işçiye dönük linç girişimiyle ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması için bir soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN tarafından Anayasanın 98. ve içtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ertuğrul KÜRKÇÜ
Mersin Milletvekili

13 Mart 2012 tarihinde Kütahya’nın Emet ilçesinde  Anadolu Öğretmen Lisesi inşaatında çalışan 2 işçi, saat 17.30 sıralarında sokakta yürürken karşılarından gelen bir gençle tartışmış, 2 işçi ve genç arasındaki tartışma kısa sürede kavgaya dönüşmüştür. Daha sonra ilçede toplananlar, işçilerin bulunduğu şantiyeye giderek işçilerin PKK’yi temsil eden bayrak açtıkları söylentileri yaymış, bunun üzerine kalabalık daha da artarak işçilerin bulunduğu şantiye binasına girip Kürt işçileri linç etmek istemiştir. Şantiye önüne toplanan grup şantiye çadırlarını ve prefabrik yapılarını ateşe vererek Sağlık Ocağı’na sığınan işçileri taşlamıştır.
Bu gerekçe ile;

1- Söz konusu olay sırasında jandarma olay yerine kaç saatte ulaşmıştır, herhangi bir güvenlik zaafiyeti tespit edilmiş midir?
2- Olaylara karışan faillerden kaç kişi gözaltına alınmıştır?
3- İşçilerin zararları tazmin edilmiş midir?
4- İşçilerin iş güvenceleri sağlanmış mıdır?
5- Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için ne tür önlemler alınmıştır?
6- Son zamanlarda artarak meydana gelen bu tür nefret suçlarına ilişkin yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?