Mazlum Akay İçin Soru Önergesi

BDP-Blok Mersin milletvekili Kürkçü, başına gaz bombası isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 11 yaşındaki Mazlum Akay’la ilgili olarak İçişleri Bakanı Şahin’in yanıtlaması için TBMM’ye soru önergesi verdi: “Akay’ın ölümüyle ilgili soruşturma açıldı mı?” “1988’den bugüne kaç çocuk güvenlik güçlerinin eylemleriyle öldürüldü?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN tarafından Anayasanın 98. ve içtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ertuğrul KÜRKÇÜ
Mersin Milletvekili 

29 Temmuz 2012 günü, Adana’nın Yüreğir ilçesi Anadolu Mahallesi’nin içinden geçen Çukurova caddesinde gerçekleştirilen bir protesto eylemi sonrasında -görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre- eylem sona erdikten sonra, olay yerinin uzağındaki 852 No.’lu sokakta mahalle bakkalından çıkıp evine gitmekte olan Mazlum Akay adında 11 yaşındaki ilköğretim öğrencisi çocuk güvenlik kuvvetlerinin sokağa girerek rastgele attığı gaz bombası kartuşunun başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanmış, komşularının yardımı ile kaldırıldığı Adana Devlet Hastanesi’nin Beyin Cerrahi Yoğun Bakım ünitesinde 4 Ağustos 2012’de ölmüştür.

Mazlum Akay -İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesinin konuyla ilgili olarak verdiği haberde yer alan bir istatistiğe göre- 1988’den bu yana Türkiye’de güvenlik güçlerince öldürülen 501. çocuktur.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Hakları Komisyonu’nun Haziran 2012’de yayınladığı verilere göre ise 1988’den bu yana en az 552 çocuk, kolluk güçlerinin eylemi sonucu öldürülmüştür.

Bu olay ve haberlerden hareketle Bakanlığınızca şu sorularımın yanıtlanmasını istiyorum:

1-     Kaç çocuk yaşam hakkı güvenlik güçlerince ihlal edildiği için hayatını kaybetmiştir? Bu ihlallerden kaçı AKP iktidarı sırasında gerçekleşmiştir?

2-     Kaç güvenlik görevlisi 1988’den bugüne bu çocukların yaşam hakkını ihlalden sorumlu bulunarak kovuşturmaya uğramış, yargılanmış ve mahkûm edilmiştir?

3-     Mazlum Akay’ın öldürülmesinden sorumlu tutularak gözaltına alınan, idari ve/veya adli soruşturmaya uğrayan güvenlik görevlileri var mıdır?

4-     Kaç kişinin yaşam hakkı -kamu oyunda “gaz” olarak genellenen- çeşitli “kimyasal ajanların” toplumsal olaylarda güvenlik kuvvetlerince kontrolsüz ve aşırı kullanımı sonucu ihlal edilmiştir?

5-     Kaç güvenlik görevlisi toplumsal olaylarda “kimyasal ajanların” kontrolsüz ve aşırı bir şekilde kullanımı sonucu gerçekleşen yaşam hakkı ihlalinden sorumlu tutularak adli soruşturmaya uğramıştır? Kaç kişi bu soruşturmalar sonucu adli ya da idari cezalara çarptırılmıştır?