“Özgürlükler Ülkesi” nde Gazetecilere Halen Hapis, Sansür, Şiddet!

E. Kürkçü Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde BİA Gözlem raporu’nda yeralan gazetecilere karşı hapis, sansür ve şiddeti sordu.

81543Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Medya Gözlem Raporu’na göre, Ekim-Kasım-Aralık 2014 döneminde; 22 gazeteci, 10 dağıtımcı 2015’e hapiste girmiştir. Ekim-Aralık döneminde 33 medya temsilcisi, 2 site, 1 Twitter hesabı saldırıya uğramış, 43 gazeteci gözaltına alınmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin, 28 bin 800 avro tazminat ödemesine hükmetmiştir. Ayrıca Gazete dağıtımcısı Kadri Bağdu Adana’da faili mechul şekilde öldürülmüştür.

Yine aynı rapora göre: Ekim-Aralık 2014 döneminde 13 sansür olayı meydana gelmiş; 6 gazeteci, 2 site, 2 Facebook sayfası, 1 kitap, 1 film, 1 piyano eseri sansüre uğramıştır. TBMM yolsuzluk soruşturma komisyonu işlemlerine, Yüksekova’da üç askerin öldürülmesine, Bingöl’de iki polisin öldürülmesine yönelik yayın yasakları çıkarılmıştır.

Mahkemeler bu dönemde 2’si gazeteci ve bir öğrenciyi toplam 3 bin 480 TL (1.740 TL’si ertelemeli) adli para cezası ve 23 bin TL de tazminata mahkum etmiş, 13 gazeteci, 1 köşe yazarı, 1 çizer halen yargılanmaktadır.

Ayrıca, eski Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri veya kişilik haklarına saldırdıkları gerekçesiyle 9 gazeteci yargılanmış; biri 7 bin TL tazminata mahkum olmuş, bir öğrenci 6 bin 80 TL’ye, bir akademisyen de ertelemeli 11 ay 20 gün hapse mahkum edilmiştir.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aynı dönemde, haber ve program yayınlarından dolayı TV kuruluşlarına 8 uyarı, 46 para cezası; radyo kuruluşlarına 1 uyarı, 2 de para cezası vermiştir. Kurul, Radyo ve TV’lere toplam 2.400.015 TL idari para cezası vermiştir.

Bu gerekçe ile;

  1. Hükümetiniz, savcılıkların medya temsilcilerine yönelik olarak açtığı keyfi davaları ve medyaya yönelik şiddetin cezasızlığını bir sorun olarak görmekte midir? Bakanlığınız politikasıyla mevcut durum uyum halinde midir?
  2. Son beş yılda kaç gazeteci veya medya temsilcisi gözaltına alınmıştır? Kaç gazeteci veya medya temsilcisi görev başındayken güvenlik kuvvetlerinin şiddetine maruz kalmıştır?
  3. Haziran ve Temmuz 2013 döneminde “Gezi süreci”nde gazetecilere karşı şiddete başvurdukları gerekçesiyle güvenlik kuvvetleri hakkında kaç suç duyurusu yapılmıştır? Şikayetlerden kaçı kamu davasına dönüşmüştür? Kaçı takipsizlikle sonuçlanmıştır? Kaçı derdesttir? Sürmekte olan soruşturmaların sonuçlandırılamamasının nedeni nedir?
  4. Son beş yılda Ceza Kanunu’nun 216. maddesinin üçüncü fıkrasında tanımlanan “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama”ya dair düzenleme uyarınca kaç kişi hakkında ceza davası açılmıştır? Bu davalarda yargılanan gazeteci sayısı kaçtır?