Suruç Katliamı’nın olacağını hangi güvenlik birimleri biliyordu?

Kürkçü, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Suruç katliamı öncesinde önlem alınması için valilik tarafından yazılan yazıya rağmen önlem almayan güvenlik görevlilerini sordu.

1858720 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Amara kültür merkezinde IŞİD’in yerle bir ettiği Kobanê’yi yeniden inşa etmek için bir araya gelen 33 sosyalist genç, IŞİD terör örgütü tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısında hayatını kaybetmiş, 100’den fazlası ise yaralanmıştır.

Suruç katliamı sonrasında dosyaya gizlilik kararı getirilmiş, 10 Ekim Ankara katliamında ortaya çıkan belgelere rağmen Suruç katliamı soruşturmasında dava açılmamış, kamu görevlileri hakkında ise yargılanamaz kararı verilerek ailelerin adalet arayışı karşılıksız bırakılmıştır.

Bugün basına yansıyan haberlerde; Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında ‘görev alan tüm personel meydana gelebilecek canlı bomba saldırıları vb konulara karşı görev yerlerinde dikkatli duyarlı ve müteyakkız bulunacaktır şeklinde’ Şanlıurfa valiliği tarafından 17.07.2015 tarihli takviye kuvvet konulu yazıya ve Suruç Sulh Ceza Hakimliği’nin 08.07.2015-08.08.2015 tarihleri arasında uygulanması için verilen önleme araması kararına rağmen, Amara Kültür Merkezi önünde ve çevresinde 20.07.2015 pazartesi günü söz konusu gruba yönelik dışarıdan gelmesi muhtemel saldırılara karşı her türlü patlayıcı madde veya eşyanın tespiti amacıyla kişilerin üstlerinde ve eşyalarında önleme araması yaptırmadığı ve böylece yeterli güvenlik tedbirini almadığı’ gerekçesiyle sadece görevini kötüye kullanma suçu nedeniyle dava açıldığı yer almaktadır.

Bu Gerekçeyle;

  1. Şanlıurfa valiliği tarafından gönderilen önleme arama kararına rağmen tedbir almayarak 33 gencin hayatını kaybetmesini engellemeyen Emniyet Müdürü hakkında alınan görevi kötüye kullanma dışında açılan başka bir dava var mıdır?
  1. Yukarıda sözü edilen önleme kararının uygulanıp uygulanmadığını denetlemekle görevli bakanlığınıza bağlı başka bir birim var mıdır? Var ise bu birimin görevini yerine getirip getirmediği bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
  1. Suruç’ta “söz konusu gruba yönelik dışarıdan gelmesi muhtemel saldırılar” konusunda alınan istihbarattan haberi olan diğer kamu görevlileri hakkında açılan bir dava var mıdır? Yok ise neden?