Tekirdağ Cezaevi’nde Hak İhlalleri

Ertuğrul Kürkçü, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerinin incelenmesi, İnsan Hakları Komisyonu’nun cezaevini ziyaret etmesi, Adalet Bakanlığı ve Cezaevi Savcılığı nezdinde şikayette bulunulmasını ve sorumluların soruşturulması talebini TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na iletti.

TBMM İNSAN HAKLARI İNCELEME KOMİSYONU

 BAŞKANLIĞINA,

 

Aşağıda sıralan Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri; Agit Demir tarafından gönderilen mektupta ifade edilmiştir. Komisyonunuz bünyesinde kurulan Ceza infaz kurumları ve tutukevleri alt komisyonunun söz konusu şikâyetleri yerinde incelemek amacıyla cezaevini ziyaret etmesini, Adalet Bakanlığı ve Cezaevi Savcılığı nezdinde şikayet ve sorumluların soruşturulması talebimi,

Bilgilerinize sunarım.30.04.2012

Ertuğrul KÜRKÇÜ

Mersin Milletvekili

Şikayetler:

 1. Fiziki saldırı ve işkence uygulandığına dair şikayetler.
 2. 45/1 sayılı Adalet Bakanlığı Genelgesi ile tanınan, 10 kişilik gruplar halinde haftada 10 saat bir araya gelme hakkının uygulanmaması.Yoğun tecrit uygulaması.
 3. Keyfi gerekçelerle verilen disiplin cezaları ile tutsaklara açılan soruşturmaların ömür boyu açık görüş yasağı ve iletişim-ziyaret yasaklarının gündeme gelmesi.
 4. Sağlık ekonomik nedenlerle hücre değişim taleplerinin karşılanmaması.
 5. Cezaevine ilk girişte güvenlik gerekçesiyle çıplak arama yapılması.
 6. Temizlik, hijyen konusundaki şikayetler. Sıcak su verilmemesi bunun da çeşitli hastalıklara neden olması.
 7. Yemeklerin kalitesiz ve soğuk verilmesi.
 8. Dedektörlü arama, üst araması, hücre aramaları ya da sayımlar esnasında personelin tavırları sonrasında fiziki saldırıların yaşanması ve yapılan suç duyurularından sonuç çıkmaması.
 9. Kantinde genellikle piyasanın üzerinde fiyatla ürünlerin satılması, ucuz olanı seçme şansı  olmadığı için tutsakların maddi olarak zarara uğratılması.
 10. Elektrik faturalarının tutuklu ve hükümlüler tarafından ödenmesi dolayısıyla yaşanan ekonomik sıkıntılar.
 11. Cezaevi yönetimi tarafından çeşitli süreli, süresiz yayınların engellenmesi.

 

EK: Agit EMEN tarafından yazılan mektubun örneği.