Üfürerek HDP’lileri tutuklayan Gazi Abi Kim?

Kürkçü Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde HDP Bursa il yöneticilerinin tutuklanmasına sebep olan polis fezlekesinde yer alan “Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi” ifadelerini sordu.

7 Haziran seçimlerinden bu yana Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik saldırılar, baskılar, gözaltılar ve tutuklamalar her geçen gün artarak devam etmektedir. Sadece 7 Haziran 2015 ile 15 Nisan 2017 tarihleri arasında 10 bin 466 üye ve yöneticisi gözaltına alınmış,  bunlardan 4 bin 505’i tutuklanmıştır. 20 Mayıs 2016 tarihinde Anayasa’ya aykırı bir şekilde hukuki süreç ve teamüller göz ardı edilerek ve belli bir tarih aralığı için fezlekesi olan vekillerin dokunulmazlıkları kaldırılmıştır. 4 Kasım 2016’da aralarında eş genel başkanlarımızın da olduğu 10 milletvekilimiz; evlerinden, genel merkezimizden, araçlarından ve meclis çıkışından gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Demokratik siyaseti tasfiye etmeyi planlayan bu yönelim kendisini yerel yönetimlere yönelik uygulamalarda da göstermiştir. DBP’li belediyelere kayyum atanarak belediye başkanları görevlerinden alınmıştır. Bugüne kadar 85 belediye eş başkanı gözaltına alınarak tutuklanmış, 89 belediyeye kayyum atanmıştır. Bütün bu baskı, saldırı, gözaltı ve tutuklama furyasının peş peşe gerçekleştirilmiş olması, HDP’nin 7 Haziran başarısından duyulan rahatsızlığın bir göstergesidir. Bu operasyonlarda gözaltına alınan ve tutuklanan HDP’li vekil ve siyasetçilerle ilgili hazırlanan fezlekeler uydurma iddialarla şişirilmiştir. Evrensel hukuk ilkelerini ayaklar altına alan ve her biri bir yargı skandalına dönüşen bu fezlekelerden biri de Bursa’daki yöneticilerimiz hakkında hazırlanmıştır. 7 ay boyunca tutuklu kalan Bursa il örgütü yöneticilerimiz hakkında hazırlanan iddianamede unutulan bir polis notuyla ortaya çıkan skandal şimdiden hukuk tarihine büyük bir utanç olarak geçmiştir. Söz konusu notta; “30.10.2016 tarihinde yeni hdp yıldırım ilçede kahvaltı etkinliği yapıldı. Bununla ilgili davetiye sattılar. Ceylan ile birlikte organize ettiler. Kja bursa sayfasında kahvaltıdan foto paylaşımı var, davetiye fotosu var.10 tl ye sattılar. Örgüte yardım dicez. Ceylan ve Mediha kendi facesinde de paylaştı. Ortak bir tespit yapacağız ikisine de ekleyeyecez. İkisinin davetiye satışı ilgili görüşmeleri var önemliiii. Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi tabiri ile…”şeklindeki ifadeler geçmektedir. Bu şekilde polis “üfürmeleriyle” hazırlanan fezlekeler ve iddianameler yüzünden vekillerimizin, belediye eş başkanlarımızın, parti yöneticilerimizin ve üyelerimizin aylarca hatta yıllarca sorgusuz sualsiz cezaevlerinde tutuldukları göz önüne alındığında olayın vehameti daha da artmaktadır.  

 

Buna gerekçeyle;

1. Bu iddianamede adı geçen Gazi Abi kimdir?

2. Basına da yansıyan bu konuyla ilgili idari ve/veya cezai soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma başlatılmamışsa neden?

3. Basına ve kamuoyuna yansımayan yukarıdaki örneğe benzer türde yaşanan başka yazışmalar da tespit edilmiş midir? Bunlara ilişkin kaç soruşturma başlatılmıştır? Bu yöntem emniyet teşkilatında daha önce de kullanılan, yaygın bir yöntem midir?

4. Söz konusu iddianame ile ilgili Gazi Abi denilen polis, başka hangi fezlekeleri hazırlamıştır? Bu fezlekelerin sonucunda, şu anda kaç kişi cezaevindedir?

5. “Gazi Abi” tabiri ile hazırlanan dosya yüzünden 7 ay tutuklu kalan Bursa il örgütü üyelerimiz ve avukatlarına maddi ve manevi mağduriyetlerini giderici tazminat ödenecek midir?