Uluslararası Gazetecilere akreditasyon verirken muhalifleri ayırıyor musunuz?

Kürkçü, Başbakanlığa verdiği soru önergesinde Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından uluslararası gazetecilere verilen akreditasyon kriterlerini sordu.

510Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, 2015 yılı Ekim ve Kasım ayında, Türkiye’de yaşayan tüm yabancı gazetecilerin ellerindeki sarı basın kartları ne kadar geçerli olursa olsun, yeniden akreditasyon başvurmalarını talep etmiştir. Aralık ayında ilgili gazeteciler başvurularını yapmış, Alman Haber Ajansı (DPA) ve Alman Kamu Televizyonları (ARD ve ZDF) çalışanları bir kaç gün içerisinde yeni akreditasyonlarını almışlardır.

Ancak 20’nin üstünde yazılı basın temsilcileri, radyo gazetecileri, freelance yazarlar ve televizyoncular akreditasyonlarını alamadıkları için Alman Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlığıyla temas geçmiş, Alman Büyük Elçisi’ne ortak mektup yazmıştır. Alman vatandaşları oldukları için The Guardian’ın, Neue Zürcher Zeitung ve Avusturya Haber Ajansı’nın Türkiye temsilcileri de o mektuba imza atmıştır.

22 Ocak 2015’te Sizin Berlin ziyaretinizden birkaç gün önce bir mektup yazarak tarafınıza da meseleyi aktarmışlardır. Daha sonra 8 Şubat günü Angela Merkel’in sizinle görüşmesi sonrasında sorunun “teknik nedenlerden dolayı aksadığını” ifade etmiştiniz.

Die Welt gazetesi Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’le beraber iki gazetecinin daha akredidasyonları henüz onaylanmamıştır. Deniz Yücel Die Welt’in Türkiye temsilciliğini üstlendiğinden bu yana sekiz defa Diyarbakır’a gitmiş, Cizre, Mardin, Suruç, Adıyaman ve Kobane’den haber yapmış, Kandil’de Cemil Bayık ile röportaj yapmıştır. “Barış İçin Akademisyenleri” ve tahliye edildikten sonra Can Dündar ile ilk röportajı yapan uluslararası gazetecidir. Urfa valisini soru sorarak gözaltına alınmış, kendisi haber konusu olmuştur. 1 Kasım 2015 seçimlerini gazetesinde “Türkiye için kara bir gün olarak” yorumlamıştır.

 

Bu gerekçe ile

1- Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından başvuru yaptığı halde akreditasyon verilmeyen yabancı gazetecilerin isimleri ve bağlı oldukları yayın kuruluşları nelerdir?

2- Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü akreditasyon verdiği gazetecileri hangi hukuki/idari kriterlere göre değerlendirip karar vermektedir.

3-Deniz Yücel’e akreditasyon verilmemesinin sebepleri arasında gazetecilik faaliyetleri sırasında hükümetinize muhalif yayın yapması var mıdır?

4- Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Deniz Yücel’e akreditasyon verilecek midir? Verilecekse ne zaman? Verilmeyecekse nedeni nedir?

5- Akreditasyon verilmeyen uluslararası medya temsilcilerinden kaçı, yetkili mercilere itirazda bulunmuştur? Kaçı, itiraz başvurularından olumlu sonuç elde etmiştir?